Kanada Ankara Büyükelçiliği

Kanada Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan ve Kanada Devleti’ni temsil eden resmi bir kurumdur. Ankara’da yer alan Büyükelçilik, Kanada-Türkiye ilişkileri ile ilgilenmektedir. Büyükelçiliğin hedefleri arasında bu iki ülke arasında var olan dostluk ilişkisini ve ekonomik, kültürel, siyasi ilişkilerini başarılı bir seviyede tutmak yer alır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada ülkesine yapacakları seyahatler öncesinde vize başvurusu için Ankara Büyükelçiliği’ne müracaat etmek zorundadır. Türkiye sınırları içerisinde ikamet eden Kanada vatandaşları evlenme, noter, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, askerlik, pasaport ve vize gibi vatandaşlık işlemlerini Kanada Ankara Büyükelçiliği ile birlikte yürütmektedir. 

Kanada Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgeleri

Kanada Ankara Büyükelçiliği’nin görev bölgesi tüm Türkiye illerini kapsamaktadır. Adana, Ağrı, Hakkâri, Hatay (Antakya), Aksaray, Amasya, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Elazığ, Erzincan, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, İçel (Mersin), Iğdır, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Ankara, Ardahan, Artvin, Siirt, Adıyaman, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmalıdır. 

Kanada Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri 

Ankara Kanada Büyükelçiliği çalışma saatleri aşağıda yer almaktadır. Büyükelçiliği ziyaret etmeden önce randevu alınması gerekmektedir. Yetkili vize başvuru merkezlerine müracaat ederek büyükelçilik için gerekli olan randevuyu alabilirsiniz. 
Çalışma Saatleri:
Pazartesi - Perşembe: 08.00 - 12.00 ve 12.30 - 16.45
Cuma: 08.00 – 12.30
Cumartesi - Pazar: KAPALI
 

Kanada Ankara Büyükelçiliği 2021 Resmi Tatil Günleri

Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti ve Kanada Devleti’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Vize başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar ya da konsolosluk işlemleri için müracaat etmek isteyen kişiler bu tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır. Kanada Büyükelçiliği 2021 resmi tatil günleri aşağıda verilmiştir:

1 Ocak 

Yılbaşı

17 Şubat 

Aile Günü

04 Nisan

Paskalya

23 Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

13-15 Mayıs 

Ramazan Bayramı

1 Temmuz

Kanada Günü

15 Temmuz

Milli Birlik ve Demokrasi Günü

20-23 Temmuz

Kurban Bayramı 

30 Ağustos 

Zafer Bayramı

12 Ekim Şükran Günü

29 Ekim 

Cumhuriyet Bayramı

11 KasımAnma Günü

25 Aralık

Noel Tatili

28 Aralık

Noel Ertesi


Kanada Ankara Büyükelçiliği, Kanada vize işlemleri

Kanada Ankara Büyükelçiliği Randevu Sistemi

Ankara Büyükelçiliği Kanada vatandaşları tarafından yapılacak olan konsolosluk işlemleri için randevu şartı koşmaktadır. Kanada Devleti için vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise biyometrik veri kaydı için Kanada Vize Başvuru Merkezinden randevu alması gerekmektedir. Kısa süreli Kanada seyahatleri için vize başvuruları doğrudan büyükelçiliğe yapılmamaktadır. Ankara Büyükelçiliği şahsen yapılan kısa süreli vize başvurularını kabul etmemektedir. Kısa süreli Kanada vize başvurusu için yetkili vize merkezi noktalarına müracaat etmelisiniz. Ayrıca büyükelçilikte bulunma amacınıza göre randevu almak için de yetkili vize merkezlerine başvurabilirsiniz. 

Kanada Büyükelçiliği Vize Başvuru Ücreti

Kanada Büyükelçiliği’ne kısa süreli ya da uzun süreli Kanada vize başvurusunda bulunan kişilerin büyükelçilik tarafından belirlenen vize harç bedelini yatırması gerekmektedir. Vize bedelini yatırmayan kişilerin vize başvurusu geçersiz sayılmaktadır. İlgili kurumun banka hesabına yatırılması gereken vize başvuru ücretinin ödeme dekontu vize başvuru evrakları ile beraber büyükelçiliğe sunulmaktadır. Kanada Büyükelçiliği vize başvuru ücreti için yetkili vize merkezleri ile iletişime geçebilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
Büyükelçiliğin vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri için öngördüğü vize ücretleri farklıdır. Müracaat ettiğiniz vize merkezine işlem türünü belirterek gerekli vize bedelini öğrenebilirsiniz.  

Kanada Vize Reddi Nedenleri

Kanada Büyükelçiliği vize başvurularına ret verebilmektedir. Bunun nedeni vize başvurusunda bulunan kişinin durumuna bağlıdır. Ancak en yaygın Kanada vize reddi nedenleri arasında kişinin vize başvuru evraklarında bir hata ya da eksiklik olması, kişinin maddi durumunun yeterli görülmemesi, kişinin seyahat amacının başvurusunda bulunduğu vize türü ile örtüşmemesi ya da kişinin vize geçmişinde daha önceden aldığı vize reddi gibi durumlar yer almaktadır. Bu nedenlerin yanı sıra Kanada’ya bir davetiye üzerine seyahat edecek kişilerin davetiye bilgilerinde eksik bilgilerin yer alması ya da kişinin çalışma durumunun aranan şartlara uygun olmaması da vize reddine neden olabilmektedir. 
Kanada vize başvurusunda bulunmadan önce Ankara Büyükelçiliği’nin öngördüğü tüm şartları yerine getirmiş olmalısınız. Vize başvuru evraklarını büyükelçiliğin yönergelerine uygun olarak doğru ve tam bir şekilde hazırlanması da oldukça önemlidir. Akredite edilmiş vize merkezleri, vize başvuru sürecinde kişilere gerekli danışmanlık hizmetini vermektedir. 

Kanada Konsolosluğu’nun Türkiye Temsilcileri 

Kanada Devleti’ni Türkiye sınırları içerisinde temsil eden iki adet kurum bulunmaktadır. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu ve Kanada Ankara Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti’nde yer alan iki resmi kurumdur. Kanada ülkesi için yapılacak olan vize başvurularını bu kurumlar değerlendirmektedir. Türkiye sınırları içerisinde Kanada vizesini değerlendirme ve onay verme yetkisine sahip başka bir kurum bulunmamaktadır. Türkiye’de yaşayan Kanada vatandaşlarının da işlemleri sadece Kanada İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Kanada Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Kanada Büyükelçiliği şahsi olarak yapılan vize işlemleri için bilgi vermemektedir. Vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri için yetkili vize merkezlerinden bilgi alabilirsiniz. 
Cinnah Caddesi no: 58 06690, Çankaya
Ankara, Türkiye

Tel.: +90 (312) 409 27 00
Fax: +90 (312) 409 27 12
E-Posta: ANKRA@international.gc.ca
Ankara Büyükelçiliği’nin haritadaki konum bilgisi aşağıda verilmiştir:

Duyurular

Kanada CAN Plus Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 9 Nisan 2021 tarihinden itibaren Kanada transit vizesi konusunda büyük kolaylık sağlayan Kanada CAN Plus viz...
2020-12-04 15:32:07 Devamı...

Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi (eTA) Uygulaması Başlıyor!

Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi (eTA) Uygulaması Başlıyor! 15 Mart 2021 tarihinden itibaren Kanada vize muafiyeti taşıyan yabancı uyr...
2020-12-04 15:32:06 Devamı...

Kanada Başkonsolosluk çalışma saatleri

İstanbul Kanada Başkonsolosluğu çalışma ve mesai saatleri haftaiçi Pazartesi Perşembe 09.00 - 12.00 / 14.00 - 17.00 saatleri arasında hizme...
2020-11-27 14:16:56 Devamı...

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2020-11-26 17:36:06 Devamı...
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği