Kanada Konsolosluğu

 

Kanada Konsolosluğu, Kanada’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının  Kanada vizesi işlemlerini ve Türkiye’de ikamet eden Kanada vatandaşlarının kimlik, pasaport, noterlik ve hukuki danışmanlık işlemlerini yürütmektedir. Kanada Konsolosluğu, Kanada Büyükelçiliği aynı zamanda Kanada - Türkiye ilişkilerini geliştirmek ve Kanada’nın Türkiye karşısında haklarını korumakla görevlidir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarının Kanada’ya yapacakları seyahatlere ilişkin işlemler Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği tarafından yürütülmekte ve vize işlemleri konusunda karar verme yetkisi sadece Kanada Konsolosluğuna ve Kanada Büyükelçiliğine aittir.

Canada İstanbul Konsolosluğu Adresi Neresidir?

Büyükdere Caddesi, Tekfen Tower– Kat 16 PK: 34394 4.Levent /İstanbul

 

İstanbul Başkonsolosluk Kanada Çalışma Saatleri Ne Zamandır?

İstanbul Başkonsolosluk çalışma saatleri, Konsolosluk Hizmetleri Pazartesi - Cuma: 09.00 - 12.00 arasındadır.

Ticari  Hizmetler Pazartesi - Perşembe 08.30 - 12.00 ve 12.30 - 15.15, Cuma 08.30 - 13.00 saatleri arasındadır.

Kanada Vize Başvuru Merkezi çalışma saatleri Pazartesi’den Cuma’ya 08.30 - 16.30 arasındadır.

Kanada Pasaport Teslim İşlemleri Pazartesi-Cuma: 14.30 – 16.30'da  hizmet vermektedir.

Canada Konsolosluğu İstanbul Görev Yeri Neresidir?

Afyon, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Denizli, Edirne, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, İzmir, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Tekirdağ ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Kanada Konsolosluğu İstanbul'da yapabilirler. Ancak Kanada’ya kısa süreli vize müracaatında bulunacak şahıslar müracaatlarını Kanada Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Kanada Vize Başvuru Merkezleri ile Turizm Acenteleri aracılığıyla gerçekleştirmelidirler.

Kanada Konsolosluğunun Görev Alanı Neresidir?

Kanada Devleti'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti yönetimi altında bulunan bölgesel yerleşim birimlerinin mülki amirlikleri ile temasta bulunma, vize işlemleri, pasaport yenileme, Türkiye'de yaşayan Kanada vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik ile ilgili işlemlerini yürütme, ulaşım- sağlık- eğitim ve hukuki gereksinimlerine destek vermek amacıyla açılan temsilciliklerdir.   

Devletlerin diğer devletlerin sınırlarında konsolosluk kurması yönünde Uluslararası hukuk çerçevesinde bir zorunluluk yoktur. Ancak devletler uluslararası arenadaki çıkarlarını korumak ve yurtdışında ikamet eden vatandaşlarının haklarını gözetmek için gidilen devletin iznine tabi olarak konsolosluk açarlar. Devletler kendi topraklarındaki konsolosluklara yazılı olarak faaliyet izni verir. Bu izni herhangi bir zamanda herhangi bir sebeple iptal etme hakkı izin sahibi devlete aittir.

 

2017  Kanada Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri Ne Zaman?

İstanbul Kanada Başkonsolosluğu ve Kanada Ankara Büyükelçiliğinin temsil ettiği Kanada Devleti'nin 2017 yılı resmi tatil günleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2017 yılı resmi tatil günlerinde hizmet verememektedirler. Kanada vizesi için başvuru yapmak veya Kanada konsolosluk işlemleri için müracatta bulunmak için aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak işlemlerin organize edilmesi önerilir.   

Kanada Ülke Tatilleri

Yeni Yıl

1-2 Ocak

Aile Bayramı

18 Şubat

İyi Cuma

Her yıl değişiyor

Paskalya

Her yıl değişiyor

Zafer Günü

20 Mayıs

Quebec Ulusal Günü

24 Haziran

Kanada Günü

1 Temmuz

Milli Bayram

5 Ağustos

İşçi Bayramı

2 Eylül

Teşekkür Etme Günü

14 Ekim

Hatırlama Günü

11 Kasım

Noel

25-26 Aralık 26 Aralık  Boxing Day

 

 

 

İstanbul Başkonsolosluğu Kanada  Vize Başvurusu Nasıl Olur?

Türkiye  vatandaşları ile  T.C. İkamet İzni sahiplerinin Kanada vize başvurularını, 2013 Haziran ayından itibaren doğrudan konsolosluklar kabul etmemektedirler. Artık Kanada vize başvuruları, Kanada Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Kanada Vize Başvuru Merkezi ile seyahat turizm acentaları üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca “Kanada’da Süresiz Oturum Hakkı Sahibi Olan Kişilerin”, seyahat belgesi başvuruları da Kanada Vize Başvuru Merkezleri  kanalıyla işleme alınmaktadır. Devamı...

 

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu Nedir?

Kanada Dışişleri Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden Kanada’ya ziyaret amacına göre hazırlanmış Online Kanada Vizesi Başvuru Formunun, vize başvuru bilgileri ve aile bilgileri bölümlerinin doldurulması ve ekteki gizlilik politikası belgelerinin de onaylanması ile başvuru değerlendirmeye alınır. Kanada Vize Başvuru Formu’nun İngilizce veya Fransızca olarak eksiksiz yanıtlanması, imza ve başvuru tarihli bölümlerinin ideal şekilde doldurulması halinde sistem başvuruyu onaylar. 

 

Kanada Konsolosluğu Vize Ücreti Nedir?

Kanada Vizesi için ödenmesi gereken Kanada vize ücreti; Kanada Vize Hizmet Merkezilerine vize dosyasının teslim edilmesinin ardından gişede ödenmektedir. 

İstanbul Başkonsoosluğu Kanada  Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

- Bankada vadesiz hesapta bulunan para miktarının, yapılacak seyahat süresine uygun olmaması. 

- Kanada'ya bir davet üzerine gidilecek olması halinde; davetiyeyi gönderen kişinin Kanada konsolosluk yetkilileri tarafından aranacağı için iletişim bilgilerinin ve davet edilen kişilerin bilgilerinin davetiyede doğru beyan edilmemiş olması ve vize bölüm yetkilisinin telefonla davet eden kişiye ulaşamaması. 

- Vize başvuru sahibinin uzun süreli iş geçmişi olmaması ya da çalışıyor olduğu kurumda 1 yılı doldurmamış olması halinde vize reddi alınmaması için vize müracaatının 1 yılın dolması halinde yapılması uygun olacaktır. 

- Kanada Konsolosluğunun değerlendirme sürecini etkileyen en önemli nokta; Kanada Vize Başvuru Formu’nun Türkçe olarak, eksik ya da tam yanıtlanmamış olması, seyahat amacını destekleyen belgelerle başvuru dosyasının hazırlanmamış olması ya da Konsolosluk yetkilisinin başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sıkı bağların bulunduğuna ikna olmaması olmaktadır.

 

Kanada Konsolosluğu Pasaport işlemleri Nelerdir?

Türkiye’de ikamet eden Kanada vatandaşları Kanada pasaportu ile ilgili işlemleri için Kanada Konsolosluğuna müracaat edebilirler. Kanada Konsolosluğuna pasaport işlemleri için müracaatta bulunacak kişiler aşağıda yer alan belgeleri ibraz etmekle yükümlüdür.

- Kanada Pasaportu yenilemek için gerekli belgeler;
- Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış başvuru formu
- En son pasaport
- İki adet özdeş vesikalık fotoğraf

Kanada Konsolosluğunun Türkiye Temsilcileri Nerededir?

Ankara Büyükelçiliği

İstanbul Başkonsolosluğu Canada Haritada Nerededir?

 

Duyurular

Kanada Konsoloslukları 25 - 26 Aralık Tarihlerinde Kapalı Olacaktır

Kanada Konsoloslukları 25- 26 Aralık 2017 tarihlerinde Noel tatili nedeniyle kapalı olacaktır. Vize ve konsolosluk işlemleri yapılmayacakt...
2017-12-06 10:11:46 Devamı...

Kanada İki Ülkenin Vatandaşlarına Vizesiz Seyahat Hakkı Tanıdı

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı aldığı bir kararla Bulgaristan ve Romanya vatandaşları için vize uygulamasını kaldırdı. ...
2017-12-06 09:56:19 Devamı...

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı olacaktır, vize ve diğer konsolosluk işlemleri yapılamayacaktır. ...
2017-04-05 16:15:13 Devamı...

Kanada Konsolosluğu’nda ‘SARI TOZ’ alarmı

  24 Ekim sabahı İstanbul Kanada Başkonsolosluğu’na gönderilen zarfın içinden sarı bir toz çıkması üzeri...
2016-10-27 17:18:12 Devamı...
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu