Kanada Transit Vize

Kanada sınırları içinden aktarma yapacak olan pek çok kişi mutlaka bir Kanada Transit Vizesine sahip olmalıdır. Kanada transit vizesine başvururken pasaportunuzun türü, vatandaşlığınız ve Kanada’ya nasıl seyahat edeceğiniz vb. durumlar önem arz etmektedir.

Kanada Transit vize seyahat planlarınıza göre 1 ya da 2 girişli olarak verilebilmektedir. Transit vizenizi üzerinde belirtilen süre sona ermeden önce kullanmanız gerekmektedir.

Eğer Kanada sınırını otomobil, otobüs ya da tren gibi bir karayolu taşıtıyla ya da yolcu gemisi gibi bir deniz yolu taşıtıyla geçecekseniz başvuru yapmanız gereken vize türü Kanada Transit Vize değildir. Bu şartlarda Kanada Turist Vizesi için başvurmanız gerekmektedir.

Eğer uluslararası bir uçuşunuz Kanada’daki bir havalimanında aktarma yapacaksa ya da iki uluslararası uçuşunuz varsa ve Kanada’daki bir havalimanında bu uçuşlarınız bağlanacaksa o halde başvurmanız gereken vize türü Kanada Transit Vizedir.

Kanada Transit Vize başvurusu için gerekli şartlar:

 • Pasaport ya da geçerli bir seyahat belgesine sahip olmak
 • Sağlıklı olmak
 • Göçle ilgili ya da başka bir suçtan dolayı ceza almamış olmak
 • Asıl gideceğiniz ülkeye girebileceğinize dair kanıtlara sahip olmak
 • Göçmenlik görevlisini Kanada seyahatiniz sonrası Türkiye’ye döneceğinize dair iş, ailesel ya da finansal bağlarınız olduğuna ikna etmek
 • Seyahatiniz için yeterli maddi kaynaklara sahip olmak
 • İstendiği takdirde tıbbi muayene olmak ve Kanada’da yaşayan tanıdığınızdan davetiye almak

**Suç teşkil eden eylemlerde bulunan, insan hakları ihlallerine sebep olan ve organize suç vb. birkaç suçla bağlantısı olan kişiler Kanada sınırına giriş yapamazlar.

Kanada Transit vizesi için gerekli evraklar tamamlandıktan sonra Kanada Konsolosluğu’nun yetkili vize başvuru merkezi başvurunuzu inceler. Eksik bir evrakla yapacağınız başvuru işleme alınmadan tüm evraklarınız tarafınıza geri gönderilebilir. Ayrıca Kanada Konsolosluğu sizden bir tıbbi muayeneye katılmanızı ya da adli sicil kaydı belgenizi talep edebilir. Kanada vizesi başvurularında mülakat aşaması olmamasına rağmen konsolosluk sizi bir mülakata çağırabilir. Böyle bir durumda yeri ve zamanı tarafınıza bildirilen bu mülakata mutlaka şahsen katılmanız gerekecektir.

Kanada Transit Vize kaç günde çıkar?

Kanada Transit vize başvurunuz vize başvuru merkezi tarafından ortalama olarak 1 – 2 hafta içinde sonuçlandırılmaktadır. Bu süreler başvuru merkezlerine ve iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlanırsa pasaportunuz içine Kanada Transit Vizeniz basılmış şekilde başvuru evraklarınızla birlikte tarafınıza gönderilecektir. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda tarafınıza içinde ret nedenlerinin bulunduğu bir ret mektubu gönderilecektir.

Geçerli bir Kanada Transit Vizenizin olması, Kanada’ya kesin olarak giriş yapabilmeniz için size hak tanımaz. Vize başvurunuzu yanlış ya da eksik bilgilerle gerçekleştirdiğiniz ortaya çıkarsa ya da hukuki durumunuzda olumsuz bir değişiklik meydana gelirse Kanada sınır güvenliği ülke sınırlarına girmenize izin vermeyebilir.

Kanada’ya ulaştığınızda Kanada Sınır Hizmetleri görevlileri pasaportunuzu ve varsa ibraz etmeniz gereken diğer belgeleri görmek isteyebilirler. Bu tür belgeleri her zaman yanınızda taşımanız ve bagajlarınıza koymamanız tavsiye edilmektedir.

Kanada Transit Vize ile Kanada’daki bir havalimanında en fazla 24 saat süreyle kalabilirsiniz. 24 saat içinde mutlaka diğer aktarma uçuşunuzun gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Eğer bir Amerika vizeniz varsa Amerika Birleşik Devletleri’ne giderken ya da Amerika Birleşik Devletleri’nden başka bir ülkeye giderken Kanada’daki bir havalimanında aktarma yapmanız gerekirse, aktarma uçuşunuzun 24 saat içinde gerçekleşmesi ve Kanada’dan ayrılmanız şartı ile ayrıca Kanada Transit Vize almanız gerekmemektedir.

Kanada Transit Vize Evrak Listesi

 • Konsolosluğa hitaben İngilizce ya da Fransızca olarak yazılmış asıl gitmek istediğiniz ülke ve aktarma tarihinizin de yer aldığı vize talep dilekçesi
 • Satın alınmış uçak bileti
 • Seyahatiniz sonrası en az 6 ay daha geçerli olan bir pasaport
 • Güncel ve beyaz fonda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular