Kanada Online Vizesi Başvuru: Kanada e-Vize - ETA

Kanada, refah seviyesi yüksek ülkelerden biridir ve ,Kuzey Amerika kıtasında bulunur. Kanada pek çok turist ve göçmen çeken ülkelerin başında gelmektedir. Kanada e-vize veren ülkelerden biridir. Kanada e-vize yani Kanada Online Vizesi, ETA olarak geçmektedir. ETA (Electronic Travel Authorization), Kanada Hükümeti'nin 2016 yılında geçiş yaptığı elektronik vize türüdür. ETA, Kanada'ya hava yoluyla seyahat edecek olan tüm vizeden muaf ülkelerin vatandaşlarının alabileceği vize türüdür. ETA, pasaporta sistemsel olarak elektronik şekilde işlenir. Pasaportunuzun süresine bağlı ya da verilen vize süresine bağlı olarak, beş yıla veya pasaport geçerliliği sona erene kadar geçerlidir. Geçerliliği devam eden bir ETA ile, kısa süreli seyahatler için istediğinilen zamanda Kanada'ya giriş yapılabilir, giriş yaptığınız tarihten itibaren "devamlı" olarak en fazla 6 ay kalabilirsiniz. ETA alınırken verilen bilgiler elektronik olarak Kanada Göçmenlik Bürosu'na gönderilmektedir ve Kanada ETA'sı yani e-vizesi onaylanırsa, e-posta yoluyla başvuran kişiye bildirilmektedir.

Kanada Online Vizesi başvurusu için gerekli evraklar; geçerli bir pasaport sahibi olmanız, banka hesabına sahip olmanız, mail adresine sahip olmanız gerekmektedir. Kanada e-Vize, yalnızca hava yoluyla Kanada'ya giriş yapacak olan, vizeden muaf ülkelerin vatandaşları için geçerlidir. ETA'nızın onaylanmasından sonra pasaportunuzun konsolosluğa yollanması ve bu e-Vize onay işleminin pasaportunuza bağlanması gerekmektedir. ETA'ya sahipseniz ve geçerliliği içerisinde yeni bir pasaport çıkartırsanız, ETA'nızın geçerliliği biter. Yeni alınan pasaport için yeniden e-Vize işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Pasaportunuzun, Kanada seyahatinizi kapsar nitelikte ve seyahat sonrasında da en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.

Kanada Online Vizesi yani ETA işlemleri, tüm pasaport türleri için aynıdır ve reşit olmayan kişiler de yetişkinlerin tabii olduğu işlemleri gerçekleştirmelidirler. E-Vize ücreti güncel bilgilere göre 7 Kanada Doları'dır. ETA işlemlerinizi seyahatinizden önce tamamlamanız daha sağlıklı olacaktır. Başvurunuz onaylandıktan sonra ETA onay e-postası alırsınız, bu e-postada pasaport numarasının, elinizdeki pasaportunuzun numarasıyla eşleşiyor olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer maildeki pasaport numarası ile halihazırdaki pasaport numaranız eşleşmiyorsa yeni bir ETA başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Seyahat yapacağınız zaman, havaalanında pasaport işlemlerinizde ETA sahibi olup olmadığınız, taranır ve anlaşılmaya çalışılır. Eğer ETA almamışsanız seyahatinizi gerçekleştiremezsiniz ve uçağa binemezsiniz.

Kanada Online Vizesi Başvurusu Formu

Kanada e-vize, eski vize başvuru işlemlerinden farklı olarak, Elektronik Seyahat Yetkilendirme (ETA) başvurusu online olarak yapılmaktadır. Uçuşla gerçekleştirilecek her seyahatin resmi bir ETA'sı olmalıdır. Başvurular ailenin tüm üyeleri için tek seferde yapılabilir ve başka bir kişinin yerine ETA başvurusu yapmak mümkündür. Kanada Devleti'nin resmi sitesi üzerinden başvuru formunun doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Bu formu site üzerinden indirebilirsiniz, reşit olmayanlar için başvuru işlemlerini veli ya da vasisi yapmalıdır. ETA'ya sahip olmayan hiç kimse, çocuklar da dahil, Kanada sınırlarına alınmamaktadır.

Kanada Online Vizesi Başvuru formunu doldururken pasaportunuzun ait olduğu ülkenin, pasaportta belirtilen milliyetin, pasaport numarasının, kimlik bilgilerinin, pasaportun veriliş tarihinin ve yerinin, medeni durumun, kişisel istihdam bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. İstenen bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde tamamladıktan sonra uçuş bilgilerinizi detaylıca formda belirtmelisiniz ve iletişim bilgilerinize de yer vermelisiniz. Form doldurulduktan sonra onaylanmalıdır. Sonrasında ise mailinize gelecek olan doğrulama kodunu beklemelisiniz. Genelde ETA başvurusu hızlı bir şekilde onaylanır ve seyahat tarihine yakın bir tarihte başvuru yapılabilir. E-postanıza gelen bilgilendirme talimatları doğrultusunda pasaportunuzun başvuru numarasını ve gerekli detaylarını kullanarak ETA başvurunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz. ETA, 5 yıl boyunca pasaportunuzun geçerliliğinin devam etmesi koşuluyla geçerliliğini sürdürecektir. ETA başvuru formunu doldururken ödeme yaptıktan sonra işlemlerinizi geri alamaz ya da düzenleyemezsiniz.

Kanada e-vize Formu Nasıl Doldurulur ?

Kanada e-Vize Türkiye Vatandaşları için geçerli değildir, çünkü Kanada'ya girişlerde vize zorunluluğu olan ülkelerden biriyiz. Bu durumda ETA başvurusu Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları tarafından yapılamamaktadır çünkü Türk Vatandaşları Kanada'ya seyahat edebilmek için Kanada Vizesi'ne sahip olmalıdırlar. Fakat Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin, Kanada seyahatlerinde uyruk olarak vize alma zorunlulukları yoksa ETA başvurusunda bulunabilirler. ETA başvuru formu İngilizce ya da Fransızca olarak doldurulabilmektedir.

İlk olarak kanada online vize başvuru formunu kendi adınıza mı başkaları adına mı doldurduğunuzu işaretlemelisiniz.


Daha sonra Kanada e-vize için işaretlenmesi gereken şey seyahat izin belgenizin türünü seçmektir. Yani pasaportunuzun türü.


Kanada e-Vize için, pasaport türünün seçilmesinden sonra doldurulması gereken alanlar pasaportunuzun verildiği ülke ve pasaportunuzda belirtilen uyruğunuzun ne olduğunun beyanını istenen yere eklemelisiniz.
 

Kanada e-vize başvurusunda bulunan kişinin pasaport bilgilerinin detaylıca yazılması gerektiği kısım burasıdır, bilgilerin eksiksiz girilmesi gerekmektedir.

 

 

Kişisel bilgilerin, kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir ve iletişim bilgilerinin eksiksiz doğru bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Yanlışlık yaptığınız takdirde ödeme yapmadığınız sürece hatanızı düzeltebilirsiniz fakat ödeme işlemi gerçekleştikten sonra işlem hatanız varsa bunları düzeltemezsiniz, bu sebeple dikkatle formu doldurmalısınız.

 

 

İkametgah bilgilerinin girilmesi gereken alana gerekli bilgileri girdikten sonra, Kanada online vizesi için seyahat bilgilerinizi, seyahati gerçekleştireceğiniz tarihi belirterek girmelisiniz.

 

Formun sonuna doğru Kanada e-vize için doldurulması gereken kısa cevaplı soruların cevaplanması gerekmektedir ve sonra yer alan onay ve bilgilendirme kısmını onaylamalısınız ve elektronik imzanızı da sisteme geçirdikten sonra başvuru formunu kaydetip, ödeme işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Duyurular

Kanada Konsoloslukları 25 - 26 Aralık Tarihlerinde Kapalı Olacaktır

Kanada Konsoloslukları 25- 26 Aralık 2017 tarihlerinde Noel tatili nedeniyle kapalı olacaktır. Vize ve konsolosluk işlemleri yapılmayacaktır. ...
2017-12-06 10:11:46 Devamı...

Kanada İki Ülkenin Vatandaşlarına Vizesiz Seyahat Hakkı Tanıdı

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı aldığı bir kararla Bulgaristan ve Romanya vatandaşları için vize uygulamasını kaldırdı. S...
2017-12-06 09:56:19 Devamı...

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı olacaktır, vize ve diğer konsolosluk işlemleri yapılamayacaktır. ...
2017-04-05 16:15:13 Devamı...

Kanada Konsolosluğu’nda ‘SARI TOZ’ alarmı

  24 Ekim sabahı İstanbul Kanada Başkonsolosluğu’na gönderilen zarfın içinden sarı bir toz çıkması üzerine Konsolosluk alarma geçti. ...
2016-10-27 17:18:12 Devamı...
Tüm Duyurular
Kanada Online Vizesi Başvuru: Kanada e-Vize - ETA