Kanada 3 bin kalifiye işçi alacak


Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Jason Kenney ülke genelinde ihtiyaç duyulan eyaletlerde istihdam edilmek üzere, elektrikçi, kaynakçı, ağır iş makinaları operatörü ve petrol boru hatlarında çalışacak işçilere ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Mississauga kentinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Kenney, Skilled Trades Stream (Kalifiye Eleman Akışı) adlı program kapsamında, özellikle batı eyaletlerinde açık bulunan kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi için işçi alınmasını amaçladıklarını belirtti. Bakan Kenney, isdihdam edilecek göçmen işçilerin endüstri sektöründen gelen talebe göre ihtiyaç olan bölgelere yerleştirileceklerini ifade etti.

2 Ocak 2013 tarihinden itibaren başvuruların başlayacağını bildiren Bakan Jason Kenney, başvuru sahiplerinde 4 özellik aradıklarını belirtti. Kanada’da işçi olarak gitmek isteyenlerin;

1-Temel seviyede İngilizce bilmek,

2-En az 2 yıl iş tecrübesi olduğunu gösterir belge,

3- Kanada’dan bir iş teklifi aldığını gösterir belgesi olması, ya da herhangi bir eyalette şartlarına uyan hazır iş olduğuna dair duyuru,

4- Beceri ve tecrübelerinin Kanada Ulusal Mesleki Sınıflandırma Sistemi’nde olduğunu gösteren belge

Kanada başvuru sahiplerine Federal Kalifiye İşçi Programı kapsamında uygulanan puanlama sistemi uyguluyor. Ancak bakan bu işçilere bu sistemin uygulanmayacağını belirtti.

“Doktora yapmaktan zor”

Kanada İnşaatçılar Birliği inşaat sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için başvuru yapmak için istenen şartları eleştirdi. Birlik Başkanı Michael Atkinson, kararı doğru yönde atılmış büyük bir adım olmakla beraber şartları çok ağır. “20 yıllık bir kaynakçı ya da elektrikçinin, bu puanlama sisteminden geçebilmesi, antik Yunan tarihi konusunda doktora yapmasından daha zor. Tek sorun da burada” dedi.

Yeniden başlatılan göçmen işçi programının, geçici işçilere olan bağımlılığı ortadan kaldıracağını savunan Michael Atkinson, “sadece Alberta eyaletinin, önümüzdeki 10 yıl için 115 bin inşaat işçisine ihtiyacı var. Bu rakam tüm Kanada için 320 bini buluyor. Bu kadar işçinin, ülkede yaşayanlardan sağlanması ise imkansız görünüyor” diye konuştu.

Kanada 3 bin kalifiye işçi alacak