Kanada Vizesi

Kanada Konsolosluğu & Kanada Vize Başvurusu

Kanada Devleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hizmet (Gri)Pasaport, Hususi (Yeşil)Pasaport, ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamillerini  Kanada vize yönetmeliğine tabi tutmaktadır. 

Kanada Ankara Büyükelçiliği ve Kanada İstanbul Başkonsolosluğu,  Kanada Devleti’ni Türkiye’de temsil etme ve Kanada Vatandaşlık - Göçmenlik Bürosu adına Kanada Vize başvurularını değerlendirmeye almakla görevli iki kurumdur.

Türkiye  vatandaşları ile  T.C. İkamet İzni sahiplerinin Kanada vize başvurularını, 2013 Haziran ayından itibaren doğrudan konsolosluklar kabul etmemektedirler. Artık Kanada vize başvuruları, Kanada Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Kanada Vize Başvuru Merkezi ile akredite olmuş seyahat turizm acentaları üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca “Kanada’da Süresiz Oturum Hakkı Sahibi Olan Kişilerin”, seyahat belgesi başvuruları da Kanada Vize Başvuru Merkezleri  kanalıyla işleme alınmaktadır.

Kanada’ya seyahat edecek kişilerin seyahat tarihlerinin 1 ay öncesinde bölge ayrımı olmaksızın Kanada vize başvurularını başvuru merkezleri aracılığıyla yapabileceklerdir.

Kanada için vize başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve karar aşamasına ulaştırılması tamamen Kanada Konsolosluğu’nun bağlı bulunduğu Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun (CIC) yetki ve insiyatifi altındadır. Kanada vizesi için tüm başvurular, Kanada göçmenlik vize kuralları ve yönergeleri doğrultusunda karara bağlamaktadır.

Kanada Vizesi Nedir?

Kanada seyahat amacına göre ticari faaliyet, akademik araştırma, turistik gezi, çocuk-torun ziyareti, transit geçiş gibi farklı sebeplerle, ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin, Kanada vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kanada Konsolosluğu vize müracaatı öncesinde başvuru sahiplerini pasaportlarının temdit sürelerini kontrol etmeleri konusunda uyarmaktadır. Pasaport temdit süresinin, Kanada seyahati dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir.

Kanada Konsolosluğu, kısa süreli (90 gün süreli) seyahatler için Kanada Turistik Ziyaret Vizesi, Kanada Akraba Ziyareti Vizesi, Kanada İş Ziyareti Vizesi, Kanada Dil Kursu Öğrenci Vizesi ve Kanada Transit Vize müracaatlarını Kanada Vize Merkezi ile akredite seyahat acentaları üzerinden kabul etmektedir.
Kanada Konsolosluğu CIC resmi sitesi üzerinden Kanada’ya ziyaret amacına göre hazırlanmış Kanada Vize Başvuru Formunun elektronik ortamda doldurlarak, Kanada vize işlemlerine başlanmış olacaktır. Online olarak doldurulan formda, vize başvuru sahibinin kimlik bilgileri, aile bilgileri, seyahat bilgilerinin doldurulması ve ekteki gizlilik politikası belgelerinin de onaylanması ile Kanada Konsolosluğu vize başvurusunu incelemeye almaktadır.
Sitede yer alan vize kategori başlıkları altındaki gerekli evrak listelerinden, başvuru dosyasının nasıl hazırlanması gerektiği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kanada Vizesi Online Başvuru Formu  

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu (CIC) resmi web sitesi üzerinden Online Kanada Vize Başvuru Formu indirilerek, başvuru sahibi adına hesap oluşturulması gereklidir.

Kanada Vize Başvuru Formu İngilizce ya da Fransızca olarak, hiçbir soru yanıtsız bırakılmadan doldurulmalıdır. Özellikle, beyan edilen kimlik bilgilerinin pasaporttaki ile aynı olmasına, pasaport numarasının kodlanması sırasında hiç boşluk bırakılmamasına dikkat edilmelidir. E-mail adresinin yazılması mecburidir. Formun doldurulması esnasında yapılan yanlışlık, işlemin tekrar başa dönmesine sebep olmaktadır. Bunun nedeni,  beyan edilen bilgilerin bir barkoda yansıtılıyor olmasındandır. Bilgide hata oluşursa, barkod hatalı  oluşmuş sayılacaktır. Formun doldurma işlemi bittiğinde başvuru tarihi ve elektronik imza kısımlarının doldurulması ve onaylanan formun çıktısının alınması ile işlem başarıyla sonlanmış olacaktır. Barkodun  düzgün çıktığından emin olunmalıdır. Barkodda oluşan  bir hata, Kanada vize işlem karar sürecini etkilemektedir. 

Kanada Vize Başvurusu

Kanada vize başvuru merkezine müracaat öncesinde, Kanada vize ücreti bankaya yatırılmış olmalıdır. Resmi hesaba havalenin yapıldığına dair banka dekontu, Kanada Vize Başvuru Formu, pasaport, fotoğraf, aile bilgi formu, kontrol listesi ile seyahat amacına uygun evrakların birlikte bir dosya halinde vize başvuru merkezine sunulması gerekmektedir.  Kanada Konsolosluğu vize başvuru merkezlerinde, 4 Eylül tarihinden itibaren Kanada vize başvurusu sırasında parmak izi alımı ve fotoğraf çekimi uygulamasına başlanması gerekçesiyle Türkiye vatandaşları dışında yabancı uyruklu vatandaşların başvurularını şahsen yapmaları gerekmektedir. 

Kanada vize başvurusu sırasında biyometrik uygulamaya tabi olan milletler:

Afganistan, Arnavutluk, Cezayir, Bangladeş, Kamboçya, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Eritre, Haiti, İran, Irak, Jamaika, Ürdün, Laos, Lübnan, Libya, Myanmar, Nijerya, Pakistan, Filistin, Suudi Arabistan, Somali, Güney Sudan, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Tunus, Vietnam ve Yemen

Kanada Vizesi için Gerekli Evraklar

  • Kanada Konsolosluğu’nun vize başvurularında talep ettiği vize başvuru evrakları başvuru yapılan vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir.
  • Pasaport süresi: Kanada için vize başvurusunda kullanılacak pasaport, Kanada seyahatinin bitiminden sonra en az 1 yıl daha geçerli olmalı ve pasaportta vizenin işlenebilmesi için yeterli sayıda boş sayfa bulunmalıdır.Güncel Fotoğraf: Vizesi başvurusunda; 2 adet,35x45 mm boyutlarında, arka fonu beyaz ve yakın tarihte çekilmiş biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir. 
  • Ek Aile Bilgi Formu: Kanada için vize müracaatında bulunan 18 yaş ve üzeri yaşlarda olan tüm kişiler Ek Aile Bilgi formunu doldurmakla mükelleftir.
  • Öğrenim ve İş Geçmişi Formu: Kanada Konsolosluğu, vize için müracaat eden 18 yaşından büyük tüm kişilerden Öğrenim ve İş Geçmişi Formu sunmalarını talep etmektedir.
  • İyi Niyet Mektubu: Vize için müracaat eden kişiler, Kanada seyahatlerinin amacına ve bu seyahatin kendilerine sunacağı katkıya ilişkin kısa bir iyi niyet mektubu ibraz etmelidirler.
  • İyi Hal Belgesi: Kanada vizesine müracaat eden kişiler, savcılıktan aldıkları sabıka kayıtlarının bulunmadığını ve Kanada’nın ulusal birliğine zarar vermeyeceklerini gösterir iyi hal belgesi sunmakla yükümlüdür.
  • Mali Durum Belgeleri: Vize için müracaat eden kişiler, seyahatleri süresince masraflarını nasıl karşılayacaklarını ve seyahatlerinin bitiminde Kanada topraklarından ayrılacaklarını gösterir bağlarının olduğuna dair belgeler ibraz etmelidirler.
  • Sağlık Raporu: Uzun süreli Kanada vizesi için müracaat edecek olan kişiler, Kanada’ya seyahat etmeleri ya da ülkede konaklamaları için sakıncalı herhangi bir sağlık engeli bulunmadığına dair sağlık raporu ibraz etmelidirler.

Kanada Vize Randevusu

Kanada’ya seyahat edecek olan şahıslar, Kanada Konsolosluğu’ndan ya da Kanada Büyükelçiliği’nden herhangi bir randevu talebinde bulunmak zorunda değildirler. Kanada Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize müracaatlarını hafta içi her gün sabah 09:30- 12:00 arasında kabul etmektedir.

Kanada Vizesi Çıkış Süresi

Kanada Konsolosluğu vize işlem başvurularını 10-12 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Kanada Devleti’nin Türkiye dış temsilciliği Kanada Konsolosluğu ve Türkiye Devleti’nin resmi tatil ve bayramlarda kapalı olduğu günlerin dikkate alınarak; Kanada vize işlemlerinin seyahat tarihinin 1 ay öncesinde planlama yapılmasında fayda bulunmaktadır.

Kanada’ya Giriş

Seyahat Belgesi (Pasaport) üzerinde basılı geçerli Kanada Vizesi olması, Kanada ülkesine serbestçe giriş yapılacağı anlamı taşımamaktadır. Kanada gümrük kapısında görevli Kanada Göçmenlik Ofisi yetkilileri, geçerlilik süresine sahip pasaport ile birlikte Kanada seyahat amacını ve seyahat süresi sonunda Kanada’nın terk edileceğini beyan edici evrakların, Kanada sınır kapısından geçiş sırasında sunulmasını talep etmektedir. Kanada’ya giriş sırasında ibraz edilmesi gereken belgeler şunlardır: Sağlık Raporu, Sabıka Belgesi, Çalışma Belgesi, İşveren İzin Yazısı, Kanada seyahat masraflarını karşılayacak maddi meblağ ve Davetiye Mektubu.

Kanada Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

Kanada Konsolosluğu’nun değerlendirme sürecini etkileyen en önemli noktalar; Kanada Vize Başvuru Formu’nun Türkçe olarak, eksik ya da tam yanıtlanmamış olması, seyahat amacını destekleyen belgelerle başvuru dosyasının hazırlanmamış  olması ya da Konsolosluk yetkilisinin başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sıkı bağların bulunduğuna ikna olmaması olmaktadır.
Kanada Konsolosluğu, vizenin değerlendirilme ve karar verme aşamasında, lüzum gördüğü taktirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ek evrak talebinde, başvuru sahibiyle direkt iletişime geçmek isteyebilir. Kanada vizesinin sonuçlanması halinde ise; pasaport başvuru sahibininin adresine direkt postalanmaktadır.

 

Duyurular

Kanada Konsoloslukları 25 - 26 Aralık Tarihlerinde Kapalı Olacaktır

Kanada Konsoloslukları 25- 26 Aralık 2017 tarihlerinde Noel tatili nedeniyle kapalı olacaktır. Vize ve konsolosluk işlemleri yapılmayacakt...
2017-12-06 10:11:46 Devamı...

Kanada İki Ülkenin Vatandaşlarına Vizesiz Seyahat Hakkı Tanıdı

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı aldığı bir kararla Bulgaristan ve Romanya vatandaşları için vize uygulamasını kaldırdı. ...
2017-12-06 09:56:19 Devamı...

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı olacaktır, vize ve diğer konsolosluk işlemleri yapılamayacaktır. ...
2017-04-05 16:15:13 Devamı...

Kanada Konsolosluğu’nda ‘SARI TOZ’ alarmı

  24 Ekim sabahı İstanbul Kanada Başkonsolosluğu’na gönderilen zarfın içinden sarı bir toz çıkması üzeri...
2016-10-27 17:18:12 Devamı...
Tüm Duyurular
Kanada Vizesi