Kanada Ticari Vize Hakkında

Kanada Ticari Vize ve Aile Bilgi Formu Doldurumu

Kanada İş Ziyareti / Ticari  Vize işlemi için başvuru yapılabilmesi için Online Vize Başvuru Formu ve Aile Bilgi Formu’nun işleme alınması gerekir. Kanada Konsolosluğu resmi web sitesinden link verilen CIC internet sitesi üzerinden Kanada’ya iş ziyareti amacına göre hazırlanmış Online Kanada Vize Başvuru Formu’nun, vize başvuru bilgileri ve aile bilgileri bölümlerinin doldurulması ve ekteki gizlilik politikası belgelerinin de onaylanması ile başvuru resmiyet kazanır. Kanada Vize Başvuru Formu’nun İngilizce veya Fransızca olarak eksiksiz yanıtlanması, imza ve başvuru tarihli bölümlerinin ideal şekilde doldurulması halinde sistemin onayı alınmış olur. İşlem bitiminde formun çıktısının alınması unutulmamalıdır. 

ÖNEMLİ: Kanada Konsolosluğu’na yapılan online vize  başvurusunda, Kanada Vize Başvuru Formu’nda  telefon, e-mail,adres bilgilerinin eksiksiz ve detaylı bir şekilde bildirilmesi çok büyük  önem arz etmektedir. Kanada Konsolosluğu, vizenin değerlendirilme ve karar verilme aşamasında, gerekli görmesi halinde mülakat veya ek evrak talebini iletmek için başvuru sahibi ile direkt iletişime geçebilmektedir.

Kanada Ticari Vize Ücreti

Kanada Konsolosluğu, Kanada İş Ziyareti / Ticari Vize müracaatlarını,  online başvuru formunun hatasız bir şekilde doldurulması ve sistem üzerinden Kanada Vize Ücreti ödemesinin yapılması halinde başvuruyu resmen onaylamaktadır. Kanada Vize Başvuru Formu ve Kanada vize ücretinin ödendi makbuzunun çıktısı ile birlikte başvuru dosyası, Kanada Vize Başvuru Merkezine (CVAC) müracaata hazırdır.

Kanada vize ücreti ödemesi, Canada Kanada Doları olarak üzerinde “Receiver General for Canada” ibaresi bulunan onaylı çek ödemesi veya banka ödeme emri yoluyla yapılabilir veya Kanada Büyükelçiliği Garanti Bankası Kanada Doları hesabına yatırılarak yapılabilir. 

NOT: Kanada Konsolosluğu web sitesinden link verilen CIC internet sayfası üzerinden Kanada Vize Ücretleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kanada Vize Randevusu

Kanada Konsolosluğu/Büyükelçiliği randevu sistemi ile çalışmamaktadır. Kanada’ya iş ziyareti amacına uygun evraklarla hazırlanmış evrak dosyası ile ıslak imzalı başvuru formunun fotoğraflı nüshası ile Kanada Vize Başvuru Merkezi’ne (CVAC) teslimi gerekmektedir. Kanada vizesi başvuruları, hafta içi her gün sabah 09:30- 12:00 arasında kabul edilmektedir.

Kanada Ticari Vizesi için Gerekli Evraklar

Pasaport

 • Kanada Ticari (İş Ziyareti) Vize başvurularında geçerliliği kabul edilen pasaportun özellikleri; Vize başvuru tarihinden ileriye doğru en az 6 ay geçerlilik süresine sahip ve son on yıl içerisinde çıkarılmış geçerli pasaportun en az iki adet boş vize sayfası bulunmalıdır.
 • Pasaportun 1., 2., 3., 4. sayfa ve kimlik bilgilerinin bulunduğu son sayfa ile Temdit sayfaları ve ayrıca pasaportta daha önceden alınmış Schengen, A.B.D, İngiltere, İsviçre vizeleri varsa fotokopileri gerekmektedir

Biometrik Fotoğraf

 • Kanada Ticari (İş Ziyareti ) Vize başvurusu için gerekli fotoğrafın özellikleri; 35x45 ölçülerinde, 2 adet, beyaz  arka fonlu ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Pasaportta başka bir vizenin alınması için kullanılmamış olması mecburidir.
 • Fotoğrafta, başın saçın üst bölümünden boyna kadar olan bütün kısmı görünmeli ve tepeden çeneye kadar baş 29 mm x 34 mm aralığına uygun şekilde konumlanmalıdır. Başın duruşu, bakış yönünün kameraya dönük ve mimiksiz oluşu fotoğrafın geçerliliği için çok önemlidir. 
 • Dine sebepler haricinde başı örten şapka, bere gibi aksesuarlar kullanılmamalı, yüz hatlarının tamamı başörtüsü tarafından gölgelenmeyecek şekilde görünür olmalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 

 • Kanada İş Ziyareti Vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

NOT: Kanada Konsolosluk yetkilisinin başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sıkı aile bağlarının bulunduğuna ikna olması için Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ni güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini de içerecek şekilde kabul etmektedir.

Kanada Ticari / İş Ziyareti Vizesi Talep Dilekçesi

 • Kanada Konsolosluğu’na hitaben, antetli kağıda, İngilizce yazılmış; seyahatin amacı, seyahat tarihleri, seyahatin sponsoru ve vize süresinin bitiminde ülkeden ayrılma taahhüdü içeriğinde belirtilmelidir.
 • Kanada Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Kanada Konsolosluğu’na hitaben İngilizce   yazılmış, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içeren bir izin dilekçesi, imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. 
 • Kanada Ticari Vize başvurusunda bulunan kişi Şirket Sahibi ise; Kanada Konsolosluğu’na hitaben, şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 

Kanada Ticari Vize Davetiyesi

 • Kanada Konsolosluğu’na hitaben, davet eden Kanadalı şirket yetkilisi tarafından İngilizce  Ticari Vize Davetiyesi hazırlanmalı: kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Kanada’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgileri içermelidir.
 • Ayrıca, davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmeli ve davet eden kişinin Kimlik Kartı, Oturum Kartı, PR Kartı ya da IMM 1000 Belgesi fotokopisi Kanada Ticari Vize Davetiyesine eklenmelidir. 
 • Kanada iş ziyareti sebebi bir ticari organizasyon veya fuara katılım ise; giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren dokümanlar ibraz edilmelidir. 

İş/Mesleğe İlişkin Belgeler

 • Kanada Ticari Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin bağlı bulundukları Kurum/Şirkette çalıştıklarını gösteren belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi -başvuru sahibi çalışmakta olduğu şirkette çalışma süresi 1 yıldan az ise; bundan önceki çalıştığı firmadan bu belgeyi almalıdır.
 • SGK Hizmet Dökümü ve bağlı bulunulan kurum/şirketten alınacak, antetli kağıda yetkili kişi tarafından, kaşe ve ıslak imzası bulunan Görev Belgesi veya İşveren İzin Belgesi-imzalı ve kaşeli. Varsa, Görev Kimlik Kartı’nın fotokopisi.
 • Kanada Ticari Vize başvuru işlemlerinde bulunacak Kişi Çiftçi ise;  Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi. 
 • Kanada Ticari Vize başvuru işlemlerinde bulunacak Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir.  

Bağlı bulunduğu Şirkete Ait Sunulması Gereken Resmi Evraklar

 • İmza Sirküleri fotokopisi- Kanada Ticari Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu  şirkette  imza atma yetkisi olan kişinin ibrazı adına sunulmalıdır
 • Vergi Levhası fotokopisi – şirketin bulunulan yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı
 • Ticaret Sicil Gazetesi- Kanada Ticari Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve ünvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir. 
 • Faaliyet Belgesi- 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir. Orijinal
 • Şirketin Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi - son 3 aylık hareketleri içeren, güncel, banka yetkilisi tarafından, kaşeli-imzalı ve ekinde bankanın imza sirküleri mutlaka olmalıdır.

Finansal Durumu Belgeleyen Evraklar

 • Kanada Konsolosluğu/Elçiliği, Kanada seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı olarak görmelidir.
 • Banka Hesap Cüzdanı veya Banka Hesap Dökümü fotokopisi- son 3 aylık hareketleri içeren, güncel, banka yetkilisi tarafından kaşeli-imzalı hesap ekstresi ve ekinde banka yetkilisinin imza sirküleri mutlaka bulunmalıdır.
 • Kanada Ticari Vize işleminde bulunacak kişilerin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulundukları Kurum tarafından kaşeli ve ıslak imzalı bir şekilde hazırlanarak, sunulmalıdır. 
 • Ayrıca, tapu, araç ruhsatı, kredi kartı ekstreleri ile kira gelirlerini belgelemeleri önemlidir.

Seyahat Planını Destekleyici Belgeler

 • Kanada Ticari Vize için hazırlanan başvuru dosyası içinde yer alması gereken seyahat rezervasyonları; ulaşım ve konaklama planlarını onaylayıcı seyahat belgelerinin sunulması zorunludur. 
 • Otel rezervasyonu- Seyahat edecek kişi adına düzenlenmiş olmalıdır. Uçak bilet rezervasyonu- gidiş-dönüş uçak bilet rezervasyonu, seyahat tarihlerini desteklemelidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

 • Kanada İş Ziyareti  Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin, acil tıbbi bakım, hastane edavisi ve sağlık nedenleri için hazırlanmış sigorta poliçesi; Kanada’ da kalış süresini kapsayan,  en az 30.000 Euro teminata sahip orijinal seyahat sağlık sigortası.

ÖNEMLİ UYARI: Kanada İş Ziyareti /Ticari Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bu sayfada yer alan bilgileri dikkatli bir şekilde okumaları rica olunur. Bu sayfada yer alan bilgiler ve talimatlar, başvuru dosyanızı olabildiğince doğru ve tam bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Kanada Konsolosluğu veya Kanada Büyükelçiliği’ne vize müracaatında, eksik veya yanlış belgelerin teslim edilmesi sebebiyle doğabilecek  gecikme veya reddedilme riskini azaltmayı amaçlamaktadır.

DUYURU !!!

01 Ekim 2014 tarihi itibari ile Kanada Büyükelçiliği vize başvurularında Türkçe sunulan evrakların, Certified Olarak İngilizce'ye TERCÜME EDİLMESİNİ istemektedir. Aksi durumda Otomatik olarak vize başvurularının RED EDİLECEĞİ belirtilmektedir.

Kanada Konsolosluğu Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi vizeyi almalıyım?

İhtiyacınız olan vize tipi Kanada'ya yapacağınız seyahatin amacına bağlıdır. Eğer Kanada da arkadaşınız yada akrabanız var ise aile ,arkadaş ziyareti vizesine başvurabilirsiniz. Kanada da bir iş toplantısına davetli iseniz ya da Fuara katılacaksanız Ticari vizeye , amacınız Kanada’nın turistik yerlerini gezmek ise Turistik vize talebinde bulunabilirsiniz.

Kanada Ticari Vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

Hayır,Kanada ticari vizesinde şahsen başvurmanıza gerek yoktur. Sizin adınıza başvurmak üzere temsilci ya da acenta yetkilisi atayabilirsiniz.

Kanada Ticari vizesi alabilmem için en önemli evrak hangisidir?

Kanada Ticari vizesi alabilmeniz için sizi davet eden Kanada firmasından davetiye almanız gerekmektedir. Davetiyenin orijinal olması zorunlu değildir. Mail yada faxla gönderilebilir. Davetiye şirketin antetli kâğıdına, şirketin ve daveti gönderen kişinin bilgilerini, iş gezisinin amacını içermesi gerekmektedir. Daveti gönderen kişinin pasaport ve kimlik fotokopisini de eklemesinde fayda vardır.

Eğer Kanada da düzenlenen bir fuara gitme niyetinde ise; fuar davetiyesi , fuar bileti, fuar giriş kartı ya da fuar bilgilerini içeren dokümanları Kanada Başkonsolosluğuna sunmak zorundadır.

Kanada ticari vize başvurusunda Şahsi Banka Dökümü ile başvuru yapabilir miyim?

Hayır, ticari vize talebinde mutlaka şirket banka hesap dökümü(Geriye dönük 3 aylık) sunulmalıdır.

Antetli kağıda yazdığım dilekçede özellikle belirtmem gerekenler nelerdir?

Kanada Konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede; tüm masrafların şirket tarafından karşılanacağı ve gidiş amacının ticari (business) olduğu mutlaka belirtilmelidir.

Kanada Ticari vizesi başvurum ne zaman sonuçlanır?

Kanada Başkonsolosluğunun vize talep yoğunluğuna göre bu süre değişmektedir. Eğer vize talebiniz araştırmaya girmedi ise en erken 11 günde –en geç 21 günde sonuçlanmaktadır. Ankara Kanada Büyükelçiliği vize talebinizi sonuçlandırdığında size bir mail göndermektedir. Bu maili aldığınız günün ertesi vize ofisinden pasaportunuzu alabilirsiniz.

Kanada Konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

Evet, ek evrak talebini size göndereceği mailde detaylı belirtecektir. İstenelen evrağı en kısa süreçte Kanada vize ofislerine teslim etmeniz gerekmektedir.

Kanada Ticari vizesini talep edebilmem için form doldurmam gerekiyor mu?

Evet. Talep ettiğiniz vize türüne göre form adeti değişmektedir.Ticari vize  talebinde en az 2 adet form doldurmanız gerekmektedir. Aile Bilgi Formu ve Kanada Vize Başvuru Formu. Eğer bu konuda tecrübeniz yok ise tamamen İngilizce olarak doldurmanız gereken bu formları vize uzmanları ile doldurmanız vizenizin olumlu sonuç almasında en önemli etkendir.

Kanada’dan uzun süreli vize talep edebilir miyim?

Kanada vizesine başvurmadan önce uzun süreli bir pasaporta sahip olmanız sizin için iyi bir avantaj olacaktır. Çünkü Kanada Konsolosluğu, pasaportunuzun geçerli olan son tarihine kadar vize vermektedir.

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Kanada Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. Kanadakonsoloslugu.net web sitesinin, Kanada Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

Duyurular

Kanada Konsoloslukları 25 - 26 Aralık Tarihlerinde Kapalı Olacaktır

Kanada Konsoloslukları 25- 26 Aralık 2017 tarihlerinde Noel tatili nedeniyle kapalı olacaktır. Vize ve konsolosluk işlemleri yapılmayacakt...
2017-12-06 10:11:46 Devamı...

Kanada İki Ülkenin Vatandaşlarına Vizesiz Seyahat Hakkı Tanıdı

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı aldığı bir kararla Bulgaristan ve Romanya vatandaşları için vize uygulamasını kaldırdı. ...
2017-12-06 09:56:19 Devamı...

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı

Kanada Konsolosluğu 17 Nisan Pazartesi kapalı olacaktır, vize ve diğer konsolosluk işlemleri yapılamayacaktır. ...
2017-04-05 16:15:13 Devamı...

Kanada Konsolosluğu’nda ‘SARI TOZ’ alarmı

  24 Ekim sabahı İstanbul Kanada Başkonsolosluğu’na gönderilen zarfın içinden sarı bir toz çıkması üzeri...
2016-10-27 17:18:12 Devamı...
Tüm Duyurular
Kanada Ticari Vize